Strona główna O rewitalizacji Rewitalizacja Białegostoku Nasze Programy Bedeker Białostocki Nasze Bojary
oszczędzaj drogę
„Oszczędzaj drogę” póki nie powstaną „Drogi życia”

Opublikowana 20.12.05 ekspertyza dotycząca katastrofy drogowej pod Jeżewem w której zginęło tak wiele osób całą winą obarcza kierowcę autobusu. Niewątpliwie to on jest sprawcą wypadku, czy jednak jest jedynym winnym?

Na tej samej drodze o podobnej szerokości, za Wyszkowem  wielokrotnie widzi się cztery pojazdy -dwie ciężarówki i dwa samochody osobowe jadące na raz. Dlaczego pod Jeżewem doszło do kolizji przy trzech pojazdach? Czemu laweta i samochód wyprzedzany przez autobus nie zjechały bardziej na prawą stronę swoich pasów? Czy jadąc nawet zgodnie z przepisami nie mogły jechać w sposób mniej kolizyjny?

Wielokrotnie widzimy dwa rodzaje zachowań kierowców – zjechanie na prawą stronę umożliwiające bezkolizyjne wyprzedzenie oraz jazdę środkiem utrudniającą ruch innym i zwiększające zagrożenie również dla tak jadących.

Dróg się „używa”. Można wykorzystywać je mniej lub bardziej oszczędnie. Oszczędne używanie drogi jest korzystne i bezpieczniejsze dla wszystkich. Nieoszczędne przynosi jedynie powszechną stratę i wzrost zagrożenia wypadkiem. To tak jakbyśmy w przedziale wagony kolejowego rozkładali się na kilku siedzeniach.

Natężenie ruchu będzie wzrastało z każdym rokiem. Nowe lepsze drogi nie powstaną z dnia na dzień. Póki co „Oszczędzajmy drogę”. Proszę wszystkich kierowców oraz media o rozpowszechnienie apelu.

Adam Turecki
Forum Białystok Jutra

Opracujmy wspólnie kilka zasad, moje propozycje to:
  1. Jedź prawą stroną
  2. Nie oszczędzaj na migaczach
  3. Minimalizuj odstępy między pojazdami
  4. Nie hamuj gdy wystarczy zdjąć nogą z gazu
Proszę o przysyłanie innych na adres e-mail : forum@miastojutra.pb.bialystok.pl

Popierający powinni nakleić znak „Oszczędzam drogę” na samochodzie.